Psikoterapist Ömer Bilgiç

Psikoterapist Ömer Bilgiç

Psikoterapist Ömer Bilgiç Uzmanlık Alanları

Psikoterapist Ömer Bilgiç, İstanbul Nişantaşı’nda bulunan psikoterapi merkezinde, almış olduğu eğitimler kapsamında danışanlarına çeşitli problemlerin çözümünde destek olmakta ve terapiler yapmaktadır. Ömer Bilgiç, kişilik bozuklukları ve yetişkin psikolojik problemleri konularında yüzlerce terapi gerçekleştirmiş ve halen de bu uzmanlık alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Başlıca uzmanlık alanları ve ilgilendiği konular hakkında bilgilerin detayları için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Borderline Kişilik Bozuklukları

Halk arasında iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz her duyguyu uçlarda yaşamak olarak tabir edilen borderline kişilik bozukluğu, bu basit bilincin çok daha ötesinde, karmaşık bir yapılandırmaya sahip ve eğer terapi sürecine başlanmaz ise kişinin tüm hayatını etkileyebilecek sıkıntılar yaratır.

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Kısa bir tanım vermek gerekirse, kişinin kendisini diğer insanlardan üstün görme ve kendisi dışında da üstün gördüğü her durumu en yukarı noktada savunma ya da tam tersi en dip noktada memnuniyetsizlik belirtme ve elbette daha bir çok belirti ile birlikte kendisini gösteren bir bozukluktur.

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Genellikle içine kapanık ve dış çevre tarafından asosyal olarak nitelendirilebilecek kişiler, elbette beraberinde gösterdiği belirtilerle birlikte bu kişilik bozukluğuna sahip olabilir. Dışarıdan kişisel bir tercih gibi görünse de kişi kendi içerisinde sıkıntılar yaşıyor ve bunlarla başa çıkmakta zorlanıyor olabilir. Zaman içerisinde bu hisler kendisini ve hayatını olumsuz yönde etkileme başlar ve terapi sürecinin başlatılması ile birlikte bu sıkıntıları için çözümler sunulabilir ve kişilere yardımcı olunabilir.

Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu

Kişinin kendi benliği ile beraber başka benlikleri de içinde bulundurması ve zaman zaman bu alter kişiliklerin diğerinin önüne geçmesiyle, kendisinin başka biri tarafından kontrol edildiği düşüncesiyle kendisini gösterebilir. Bu kişilik bozukluğunda belirtiler iyi okunmalıdır, psikoterapide alterler ile ayrı ayrı çalışılır ve bütünleşmeye doğru gidilir.

Panik Atak

Panik atak kendisini pek çok durumda gösterebilir. Gün olağan akışında devam ederken bile kişiler bir sıkıntı yaşayabilirler. Hatta bu hissi kalp çarpıntısıyla hisseden danışanlarımız, ciddi bir fiziksel problemleri olduğu ve o an ölecekleri hissine kapılarak durumu daha da sıkıntılı bir hale getirebilirler. Ancak panik atak altında yatan nedenlerle birlikte incelendiğinde kişinin iyi olmasına yönelik pek çok terapi yöntemi uygulanabilmektedir.

Ölüm - Kayıp Sonrası Yas Terapisi

Her zaman her insanın hayatında var olan ölüm ve kaybetma olgusunda her birey aynı şekilde tepkiler vermez. Kimileri hayatının normal akışına daha kolay adapte olabilirken, kimileri de bu konuyu aşabilmek de bazen zorluk yaşayabilirler. Elbette bu durum kişinin iş, ilişki ve kişisel hayatını oldukça etkiler. Bir kayıp sonrası bu gibi bir durum yaşayan kişilerin bu sıkıntılarının çözüme ulaştırılmasında terapi süreçlerinin oldukça faydası olmakta ve kişinin hayat akışını normale döndürmek için çeşitli terapiler uygulanmakta, olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Cinsel Terapiler 

Eş ya da sevgili, ikili ilişkilerde yaşanan ve fiziken de yaşam kalitesini etkileyen, kişilerin gelecek hayat döngüsünü etkileyen vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi problemlerin çözümünde oldukça etkili terapi yöntemleri kullanılmaktadır. Duygu odaklı çift terapisiyle de ilişkilerdeki duygusal konularda çalışılmaktadır.

Bağımlılık Problemleri

Bağımlılık alkol, madde, cinsel bağımlılık, bir kişiye, bir duruma olan bağımlılık gibi pek çok konuda ortaya çıkabilir. Bağımlılık problemleri kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler, ancak kişinin kendisi ilk başlarda bunun farkında olmayabilir. Zaman içerisinde bağımlılık ya da bağımlılıklar hayatını ve yaşam kalitesini etkilemeye başladıkça sıkıntı yaşadığını fark edebilir; ancak o zaman da çözüm bulmakta tek başına yetersiz kalacağını farkedebilir. Bağımlılık problemi yaşayan kişilerin mutlaka konusunda uzman bir psikoterapiste danışarak terapi çözümleri ile ilerlemeleri gerekir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Kişinin geçmişinde ya da yakın zamanlı olarak yaşadığı taciz, şiddet, trafik kazası, doğal afet gibi olumsuz durumlar sonrasında hayat kalitesinin etkilenmesi ve hayatının doğal akışına devam etmekte zorlanması gibi durumları ve daha pek çok oluyu içine alacak şekilde yaşadığı psikolojik problemlerde terapi süreçleri oldukça faydalı olmaktadır.

Tükenmişlik Sendromu

Günlük yaşantı içerisinde, güne başlarken beklenelere karşı heyecan duymama, yapılan işe karşı dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozuklukları olarak karşımıza çıkabilir. Bu gibi durumlar da elbette kişinin yaşamına olumsuz yönde etki eder e hatta yaşamın devam etmesine karşı bir zorlanmayı da içerisinde barındırır. Ancak psikoterapi ile kişinin bakış açısı ve bu konularla nasıl başa çıkabileceğine dair olumlu sonuçlar alınabilir.

Özgüven Problemleri

Çocukluktan yetişkinliğe pek çok durumda özgüven problemi ortaya çıkabilir. Özgüven problemi çocuklukta yaşanan aile ortamı ve sosyal çevreden etkilenebileceği gibi, yetişkinlik döneminde de gerek iş yaşamı, gerekse sosyal çevrede karşımıza çıkabilir. Bu gibi durumlar özellikle kişinin kariyeri ve iş yaşantısında daha fazla zorlukla karşılaşmasına, bilgi ve becerilerinde onaylanmamaya ve buna bağlı olarak başka psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir; ancak psikoterapi ile sorunun kaynağı değerlendirilerek bu problemlerin çözümüne yönelik terapiler yapılabilir. 

Hafta Sonu Psikolog Randevusu

Psikolog Ömer Bilgiç, İstanbul Nişantaşı'ndaki terapi merkezinde özellikle uzmanlık alanları içerisindeki konularda danışanlarına yardımcı olmak üzere terapi çalışmaları yapmaktadır. İş yoğunluğu ya da farklı sebeplerle hafta içerisinde terapi için zaman ayıramayan kişilere hafta sonu Cuma, Cumartesi, Pazar günlerinde psikolojik destek, danışmanlık ve terapi için randevu verilebilmektedir.

Çalıştığı Kurum ve Görevi:

Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezi – Psikolog, Psikoterapist

İş Adresi:

İstanbul

Lisans Eğitim Durumu:

İstanbul Medipol Üniversitesi - Psikoloji

Yüksek Lisans Eğitim Durumu:

Üsküdar Üniversitesi - Klinik Psikoloji

Özgeçmiş

Ömer Bilgiç 1987 yılında Kadıköy’de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Darıca/Kocaeli’de tamamlamıştır. 2010-2020 yılları arasında Psikoterapi Enstitüsü’nde çalışmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji (Tezli) Yüksek Lisans programını başarıyla tamamlamış ve “Kaygılı-Kaçıngan Kapanı: Bağlanma Stilleri Kapsamında Romantik İlişkilerin Ele Alınması” konulu teziyle uzmanlık unvanını almıştır. 4 yıl süren Bütüncül Psikoterapi Eğitimi’nin son senesine devam etmektedir. Psikoterapi Enstitüsü bünyesinde ve özel danışmanlık merkezinde online ve yüz yüze psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir.

Eğitimler

Bütüncül Oyun Terapisi Eğitimi - Psikoterapi Enstitüsü, 2022

Duygu Odaklı Çift Terapisi Eğitimi - Psikoterapi Enstitüsü, 2022

Duygu Odaklı Bireysel Terapi Eğitimi - Psikoterapi Enstitüsü, 2021

Aile Danışmanlığı Eğitimi – Özel Ankara Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Kursu, 2021

Hipnoz Eğitimi - Psikoterapi Enstitüsü, 2021

Bütüncül Psikoterapi Eğitimi / Süpervizyon dönemi - Psikoterapi Enstitüsü, 2020

Bütüncül Psikoterapi Eğitimi / Formülasyon dönemi - Psikoterapi Enstitüsü, 2019

Bütüncül Psikoterapi Eğitimi / Teorik dönem - Psikoterapi Enstitüsü, 2018

Kongre ve Atölye Çalışmaları

Güdülenme Sistemleri ve Öznelerarasılık Atölye Çalışması / Dr. Joseph D. Lichtenberg - Psikoterapi Enstitüsü, (2019)

2. Ulusal Klinik Hipnoz Kongresi - Psikoterapi Enstitüsü, (2019)

1. Ulusal Klinik Hipnoz Kongresi - Psikoterapi Enstitüsü, (2018)

1. Uluslararası, 3. Ulusal Bütüncül Psikoterapi Kongresi - Psikoterapi Enstitüsü, (2019)

2. Ulusal Bütüncül Psikoterapi Kongresi - Psikoterapi Enstitüsü, (2018)

1. Ulusal Bütüncül Psikoterapi Kongresi - Psikoterapi Enstitüsü, (2017)

Sempozyumlar

Kimlik, Kişilik ve Kendiliğimin Peşinde Ben Sempozyumu – Psikoterapi Enstitüsü, 2020

Koruyucu Ruh Sağlığında Ekip Çalışması Sempozyumu - Psikoterapi Enstitüsü, 2020

Çocuk Psikoterapilerine Bütüncül Bakış Sempozyumu - Psikoterapi Enstitüsü, 2019

Sen, Ben, Biz Üçgeninde: Çift Terapisi Sempozyumu - Psikoterapi Enstitüsü, 2019

Narisisizm Sempozyumu - Psikoterapi Enstitüsü, 2019

Psikoterapiden Kopma: Drop Out Sempozyumu - Psikoterapi Enstitüsü, 2019

İlerlemeyen Terapiler: Terapide Tıkanma Sempozyumu - Psikoterapi Enstitüsü, 2019

Üyesi Olduğu Dernekler

Duygu Odaklı Terapi Derneği - 2019

Hipnoz Derneği - 2018

SEPI (Society for the Exploration of Psychotherapy Integration) - 2017

Psikoterapi Enstitüsü Derneği - 2017

Staj Deneyimleri

Psikoterapi Enstitüsü (Lisans Alan Stajı 2018)

Psikoterapi Enstitüsü Derneği (Lisans STK Stajı 2018)

İş Deneyimleri

Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezi (2021 Ocak - Halen)

Psikoterapi Enstitüsü (2010 Ağustos - 2020 Aralık)