Depresyon Psikoterapisi

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım; gelir seviyemiz, çevresel koşullarımız, eğitim düzeyimiz, geçmiş deneyimlerimiz birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, şimdi size yönelteceğimiz sorunun yanıtı, istisnasız hepimiz için aynı olacaktır: “Hayatınızda hiç sizi çok üzen bir olay yaşadınız mı? Hissettiğiniz bu mutsuzluk hali kısa bir süre de olsa devam etti mi?”

Cevabınızın “Evet” olduğunu duyar gibiyiz ve bu son derece normal. Hayatta nefesimiz kesilircesine, neşe içinde kahkahalar atmamız ne kadar doğalsa, gözyaşlarımızın bardaktan boşanırcasına yağan yağmur gibi şiddetli aktığı, o gözyaşlarının yanağımızdan süzülürken tenimizde bıraktığı o yakıcı sıcaklığı hissetmemiz de o kadar doğal… Pek çok insan bu üzüntülü anlar biraz uzun sürdüğünde “Depresyonda mıyım?” diye sormuştur kendine…

Depresyon en genel tanımıyla, duygusal ve zaman zaman fiziksel şikayetlerle fark edilen ve doğru klinik yöntemler kullanılarak iyileştirilebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Hissettiğiniz olumsuz duyguların yanı sıra vücudunuzda fiziki birtakım farklı reaksiyonlar fark ediyor olsanız dahi, bu belirtiler her zaman depresyonda olduğunuzun yüzde yüz  kanıtı olmayabilir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Özellikle son yıllarda tükenmişlik sendromu gibi nispeten yeni keşfedilen psikolojik sendromların hayatımıza girmesiyle birlikte depresyon hırkası veya battaniyesi gibi kavramlarla sıkça karşılaşır olduk. “Sürekli mutlu hissetme” halinin normalmiş gibi pompalandığı, üzüntünün bir nevi yaşamda başarısızlık gibi kabul edildiği bir dünyada bazen keyifsiz hissetmekle gerçekten depresyonda olmak arasındaki farkı bilmek büyük önem taşıyor.

Peki, “Depresyonda olup olmadığımı nasıl anlayacağım?” diye soruyorsanız, bu tespiti kendi kendinize yapmak yerine, aşağıda sıralandıracağımız depresyon belirtilerinden en az 4 veya 5 tanesini 15 gün veya daha uzun süredir deneyimliyorsanız/bir yakınınızın deneyimlediğini gözlemliyorsanız, vakit geçirmeden bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.

  • Daha önce meşgul olmaktan keyif duyduğunuz hobilerinize veya sosyal yaşantınıza ilginiz kalmadıysa,
  • Okul ya da iş yaşamınızda büyük bir performans kaybı yaşıyorsanız,
  • Asabi, çaresiz ve sürekli ağlamaklı hissediyorsanız,
  • Uyku sorunları yaşıyorsanız (aşırı uyumak veya hiç uykuya dalamamak),
  • Günlük rutininizden farklı bir yeme alışkanlığı geliştirdiyseniz (fazla yemek yeme eğilimi veya belirgin derecede iştahsızlık),
  • Cinsel anlamda eskiye nazaran ciddi bir isteksizlik yaşıyorsanız,
  • Acı, amaçsızlık ve mutsuzluk hissini hafifletme dürtüsüyle alkol veya uyuşturucu madde kullanımına yöneldiyseniz,
  • Yaşadığınız derin “hayattan kopuş” hissini saklamaya yöneliyor ve bu nedenle hiç içinizden gelmemesine rağmen her zaman mutlu ve keyifliymiş gibi davranıyorsanız,
  • Hayatta hiçbir şeyin istediğiniz gibi gitmeyeceğiyle ilgili yoğun bir kaygı taşıyorsanız,
  • İntihar etme düşüncesi aklınızı kurcalamaya başladıysa veya hâlihazırda intihar etmeye teşebbüs ettiyseniz, daha önce de vurguladığımız gibi, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı öneririz.

İstanbul Online Psikolog Tavsiyesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Depresyondan tamamen kurtulmak mümkün mü?

Depresyon; kişinin işini kaybetmesi veya uzun süre iş bulamaması, ebeveynlerin ayrılması veya boşanması, şiddetli geçimsizlik, ailede psikolojik rahatsızlık öyküsü bulunması, hormon seviyelerinde gözlenen değişiklikler, ölüm veya ayrılık gibi insan yaşamında karşılaşılagelen pek çok sebeple tetiklenebilme potansiyeli taşıyan bir ruhsal rahatsızlık. Depresyonun aşamaları ise hafif, orta ve şiddetli şeklinde 3 derecede ilerliyor. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma, depresyon etkenleri arasında kadın olmanın da var olduğunu gösteriyor. Öyle ki depresyonun kadınlarda, erkeklere kıyasla neredeyse 2 kat daha fazla görüldüğü tespiti, bu araştırmalarda öne çıkan bulgular arasında yer alıyor.

Ancak bu noktada sevindirici bir bilgiyi de paylaşmanın mühim olduğunu düşünüyoruz. Depresyon, seviyesine göre ilaç desteği ve nitelikli psikoterapi yöntemleriyle iyileştirilebilen bir rahatsızlık. Dolayısıyla kendinizde veya çevrenizdeki kişilerde depresyon belirtileri gözlemliyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmek yerine çok daha kaliteli bir yaşamı deneyimleme yolunda gereken adımları atmaktan çekinmemenizi tavsiye ederiz.

İyileşmeyen Depresyon Disosyatif Kimlik Bozukluğu Olabilir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Psikoterapi Nedir yazımız da ilginizi çekebilir.

Depresyon Psikoterapisi İstanbul

Depresyon terapisi hakkında bilgi ve randevu almak için psikolog Özkan Yiğit ile iletişime geçebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu yazı ile birlikte bu web sayfasındaki yazılı metinlerin tamamı tıbbi teşhis bilgisi, tıbbi tedavi bilgisi veya tıbbi önerme içermez. Psikoterapiye kabul için psikiyatri hekim yönlendirmesi talep edilebilir.

Yetişkin Psikolojik Problemler