Disosyatif Kimlik Bozukluğu - Çoklu Kişilik Bozukluğu

Disosyatif kimlik bozukluğu (Çoklu kişilik bozukluğu) film ve dizilerde görülen uçlaşmış görünümünün tam tersine oldukça hafif formlarda yaşanabilir. Kişi sanki bedeni ve zihni bir başkası tarafından kontrol ediliyormuş gibi hisseder, kişinin çocukluk yaşantısında ağır travmalar ve ihmaller mevcuttur.

Kişi içinde farklı farklı kişilikleri varmış gibi davrandığı durumlar olur, yoğun içsesler ve zihin karmaşası, duygusal iniş-çıkışlar, öfke patlamaları mevcuttur, zekası ve becerileri yüksek olmasına rağmen yaşamında; meslek, ilişkiler, evlilik vb. gibi bir çok alanda stabilite sağlanamamıştır. Disosyatif kimlik bozukluğu yalnızca kendine özgü terapi yöntemi ile sağaltımı sağlanabilir.

Farklı ekollerle uygulanan terapiler disosyatif kimlik bozukluğundan muzdarip bireylerin daha fazla dağılmalarına sebep olur. Disosyatif kimlik bozukluğu yalnızca kendine özgü terapi yöntemi ile sağaltımı sağlanabilir.

Disosyatif kimlik bozukluğunun toplumda görülme sıklığı %3 olmakla birlikte disosyatif kimlik bozukluğunun özellikle hafif formları pek az uzman tarafından tanınan ve sağaltımı yapılan bir rahatsızlıktır. İyileşmesindeki en etkili yöntem psikoterapidir.

Önümüzdeki yıllarda bu rahatsızlığı daha fazla uzmanın tanıyarak psikoterapi ile iyileşmesine aracılık edeceğini umuyoruz. Uzman Klinik Psikolog Özkan Yiğit disosyatif kimlik bozukluğundan muzdarip bireylere disosyatif kimlik bozukluğu için özel olarak tasarlanmış ve etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış haritalandırma sistemi ile uygulanan Dkb psikoterapisi uygulaması yapmaktadır.

Disosyatif (Çoklu) Kişilik Bozukluğu Terapisi İstanbul

Psikolog Özkan Yiğit İstanbul merkezli çalışma adresinde disosyatif kişilik bozukluğu terapisi yapmaktadır. Disosyatif ile ilgili bilgi ve randevu almak için bize ulaşın.

Yasal Uyarı: Bu yazı ile birlikte bu web sayfasındaki yazılı metinlerin tamamı tıbbi teşhis bilgisi, tıbbi tedavi bilgisi veya tıbbi önerme içermez. Psikoterapiye kabul için psikiyatri hekim yönlendirmesi talep edilebilir.

İyileşmeyen Depresyon Disosyatif Kimlik Bozukluğu Olabilir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kişilik Bozuklukları Terapisi