Online Psikoterapi

İletişimin en yeni hali online görüşmeler, psikoloji alanına müthiş ivme kazandırıyor. Psikologlar, seanslarının büyük bir bölümünü online psikoterapi ile gerçekleştiriyor. Bu yöntem sayesinde sadece tek bir bölgede, şehirde hatta ülkede değil yüzlerce şehirde, ülkede binlerce danışana ulaşarak tedavi verebiliyorlar.

Uzman Psikolog Özkan Yiğit de bu yenilikçi iletişim yolunu kullanıyor, danışanlarıyla online terapi gerçekleştiriyor. Peki, online psikoterapi nedir? İşe yarıyor mu? Online psikoterapi; sesli görüşme, anlık mesajlaşma ya da video şeklinde düzenlenen karşılıklı birebir görüşmeler kadar etkili, güvenilirliği ve başarısı test edilmiş bir yöntemdir.

Online psikolojik danışmanlık almak ciddi anlamda işe yarıyor, olumlu sonuçlar veriyor. Başlangıçta birçok kişinin kafasını karıştıran, farklı algılanan, ‘online psikoterapi nedir’ diye sorgulatan sistem şimdilerde kabul gören ve kullanımı yaygınlaşan bir terapi yöntemi olarak psikolojide aktif kullanılıyor.

Online Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi desteği almak isteyenlerin yüz yüze fiziki bir ortamda görüşmesi yerine bu işlemi teknolojinin sağladığı imkanlar ile online olarak internet üzerinden gerçekleştirmesidir. Dijitalleşmenin her bilim dalında etkisinin görüldüğü günümüzde, psikoloji ve dolayısıyla psikoterapi hizmetlerinin de bundan etkilenmemesi mümkün olamazdı. Psikoterapi ilkelerinde ve danışan terapist ilişkisinde hiçbir değişiklik olmadan yapılan online terapiler, en az ofis ortamında uygulanan terapiler kadar etkilidir. Yazının devamında online terapinin ofis terapisine göre daha etkili olduğu noktalardan bahsedeceğiz.

Online Psikoterapi ile Yüz yüze Psikoterapi Arasında Fark Var mı?

Hayır. Online psikoterapi her ne kadar ülkemizde pandemi süreci ile birlikte yaşantımıza dahil olmuş gibi görünse de, bu uygulamayı yurt dışında yaşayan ve Türkçe dilinde psikoterapi desteği almak isteyen insanlara yıllardır uyguluyor ve olumlu geribildirimler alıyoruz. Yani online psikoterapi yeni bir uygulama değil ve bu konuda oldukça deneyimliyiz.

Online Psikoterapi Hangi Problemlere Uygulanır?

 • Hekimler tarafından yapılan tetkik ve kontrollerle tıbbi nedenselliği olmadığı doğrulanan ve psikolojik olduğu söylenen problemlere uygulanabilir.
 • İlişki sorunları
 • Tükenmişlik Sendromu
 • Depresyon
 • Panik Atak
 • Öfke Kontrolü
 • Özgüven Eksikliği
 • Psikolojik Temelli Ağrılar
 • Stres Yönetimi
 • Endişe, Kaygı, Korkular
 • İş Ortamındaki Problemler
 • Sosyal Fobi / Çekingenlik
 • Hastalık Hastalığı (Hipokondriasis)
 • Kişilik Bozuklukları (Narsizm, Borderline, Şizoidi, Disosiyatif)
 • Cinsel Problemler

Online Psikoterapi

Online Psikoterapi Kimlere Uygulanır?

Bu hizmetten faydalanmak isteyen herkese uygulanabilir. Psikoterapiye ihtiyaç duyuyor olduğunuzu düşünüyorsanız iletişime geçebilir ve online şekilde problemlerinizi uzman bir psikolog ile çözmeye başlayabilirsiniz. Terapi tam olarak sorunların çözümüne odaklı şekilde uygulanmaktadır. Bu nedenle, terapi alabileceğiniz bir sorununuz varsa hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Psikiyatrik İlaç Kullanıyorum Online Psikoterapi Hizmeti Alabilir miyim?

Evet. İlaç kullanımı ile birlikte Psikoterapi uygulanması daha kalıcı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. İlaç kullanımı ile psikoterapi birbirinin muadili değil tamamlayıcısıdır. Bazı durumlarda ise ilaç kullanımı mecburidir.

Online Terapi ile Zamandan Nasıl Tasarruf Edersiniz ?

Online terapi almak birçok danışan için oldukça rahat bir süreçtir. Evden, seyir halinde olmamak şartıyla arabadan veya ortamda yalnız olmak şartıyla işyerinden kolayca terapi ortamına giriş yapabilirsiniz. Üstelik terapi almak için ofise gitmenize bile gerek kalmaz. Yani yalnızca bir tıkla terapiye ulaşabilirsiniz. Online terapi işlemi randevu saatinde başlar ve bittiğinde hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İstanbul Dışından Terapiye Katılma Şansınız Var mı ?

Elbette. Online terapi için yaşadığınız şehir hatta yaşadığınız ülke önemli değildir. Öyle ki, pandemi sürecinden önce de ülke geneli ve ülke dışına terapi hizmet vermekteydik. Online psikoterapi, dünya genelinde ülke dışına çıkan vatandaşlar için sıkça uygulanan bir yöntemdi. Artık bu işi daha ileri boyutlara taşıyıp şehir içindeki danışanlarımıza da bu hizmeti veriyoruz. Terapiye katılmak için online terapi randevusu almanız yeterli, yani ofise gelmenize gerek yok. Bizimle iletişim kurmanız halinde hem online olarak randevu alabilir hem de ödemeyi online olarak yapabilirsiniz. Bununla beraber, terapiyle ilgili her türlü sorunuz için de online olarak iletişim kurmanız mümkün.

Online Psikoterapide İlaç Veriliyor mu?

Hayır. İlaç kullanımı için Psikiyatr hekime başvurmalısınız. Psikoterapi yalnızca psikolojik iletişim, psikolojik ilişkisel ve duygusal öğelerin kullanılmasıyla problemlerin çözülmesini sağlar.

Online Terapi Ücretli midir?

Evet. Bu hizmet ücrete tabidir. Ücretleri öğrenmek için lütfen whatsapptan veya 0531 937 79 54 numaralı telefondan iletişime geçin.

Online Psikoterapide Ücretler

Online psikoterapi ücretleri neler sorusuna spesifik bir yanıt vermek mümkün değil. Psikolojik tedavilerin ve diğer tıbbi birçok sağlık hizmetinin fiyatlarını açıkça paylaşmak etik olmayacağından bu konuda bilgi almak için bizimle iletişim kurmanızı öneririz. Whatsapp hattımızdan bize ulaşarak bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz. Psikoterapi ücretlerin de her yıl fiyat güncellemesi olduğunu da bilmenizi isteriz.

Online psikoterapi ücretleri belli bir standarda göre gerçekleştiriliyor. Psikoterapi fiyatlarıyla ilgili çok pahalı ön yargısını aşan, herkesin gelir seviyesine hitap eden fiyatlarla terapi alabilirsiniz.

Online Psikoterapi Nasıl Yapılıyor?

Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçin linkine tıklayın veya 0531 937 79 54 numaralı telefonu arayın. Sizi doğrudan karşılayacağız, çalıştığımız konular hakkında bilgi vereceğiz, probleminizin online psikoterapiyle çalışılabilmesi teyidine müteakiben müsait olan gün ve saat için randevu oluşturulacak ve seanslar Zoom programı üzerinden görüntülü-sesli olarak gerçekleşecektir. Randevu işlemini tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken, programı kullanabileceğiniz bir teknolojik araç (telefon, tablet veya kameralı bir bilgisayar) edinmeniz ve internet bulunan bir ortamda uygulama üzerinden terapiye katılmanız olacak. Özetlemek gerekirse, online ortamda olması haricinde terapi işleminin herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Terapist ve danışan yine ikili bir görüşme yaparlar. Görüşme esnasında danışanın problemleri ve terapiye olan ihtiyacı anlaşılır. Yol haritası belirlenir ve terapi uygulanır. Yani terapi süreci yüz yüze görüşmelerle tamamen aynı ilerler.

Hangi Teknolojik Araçlara Sahip Olmalıyım?

Bilgisayar veya cep telefonu üzerinden bağlantı gerçekleştirilmektedir. Daha iyi ses performansı için mikrofonlu kulaklık kullanımını önermekteyiz. İnternete erişiminiz olan her yerde, kamerası olan bir aygıt kullanmanız yeterli olacaktır.

Seans İçin Nerede Olmalıyım?

Rahatlıkla konuşup kendinizi ifade edebileceğiniz bir ortam yaratmanız yeterlidir. Evden, işyerinden veya seyir halinde olmamak şartıyla arabanızın içinde oturarak bağlanabilirsiniz. İnternet bağlantısı olması ve yalnız olmanız bizim için yeterli.

Neden Bireysel Psikoterapi diyoruz?

Psikoterapiler Çift (Evlilik) Terapisi, Grup Terapileri, Çocuk-Ergen Psikoterapileri ve Yetişkin Bireysel Psikoterapiler olarak içerik ve uygulama bakımından farklılık göstermektedir.

Psikoterapide Yetkinlik ne demektir?

Uygulanan psikoterapi ekolünün bilimsel olarak yetkinliği kanıtlanmış bir model olması gerekir. Ve bu modeli uygulayacak olan psikoterapistlerin eğitim ve süpervizyon çalışmalarının gerekliliklerini yerine getirerek sertifikasyon ve akreditasyon süreçlerini tamamlamış olmaları gerekir. Hangi model veya ekol yöneliminden olursa olsun psikoterapistin kendisinin de psikoterapi sürecinden geçmesi çok önemlidir. Tüm bu yetkinliklere sahip olarak deneyim ve kaliteyi biz de bu şekilde sizlere sunuyoruz. Terapiden sonra kendinizdeki olumlu değişimlere siz bile şaşıracaksınız.

Psikodinamik Psikoterapi başlıklı içeriğimizi okumak ister misiniz?

Online Psikoterapist Randevu

Klinlik Psikolog Özkan Yiğit ile online psikoterapi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Yasal Uyarı: İlgili yazı tıbbi teşhis, tıbbi tedavi bilgisi veya tıbbi önerme içermez. Psikoterapiye kabul için psikiyatri hekim yönlendirmesi talep edilebilir.

Yetişkin Psikolojik Problemler