Borderline Kişilik Bozukluğu Terapisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Klinikte çoklu kişilik bozukluğunun hafif-orta düzey formu ve narsistik kişilik bozukluğu ile çok karıştırılır. Benzer semptomlar göstermekle birlikte, sevgi ve ilgi bağımlılığı, yoğun terk edilme kaygıları ve bu kaygılarla birlikte dramatik yoğun dürtüsel davranışlar (rastgele cinsel ilişki, alkol-madde kullanımı, kontrolsüz alışveriş davranışları) yaşanır.

Disosyatif kimlik bozukluğu hastalarının büyük bir kısmı borderline özellikler gösterebilirler. Her iki problem içinde psikoterapi ile kalıcı iyileşme sağlanır. Borderline kişilik bozukluğunun iyileşmesinde 30 yıldır etkin olarak kullanılan ve klinik çalışmalarla etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış Aktarım odaklı psikoterapi Uzman Klinik Psikolog Özkan Yiğit tarafından uygulanmaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Terapisi

Borderline Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden beşinin veya daha fazlasının olması gerekir. Genç erişkinlikte başlayan ve değişik koşullarda ortaya çıkan, kişilerarası ilişkilerde, benlik algısında ve duygulanımda tutarsızlık ve belirgin dürtüselliğin dürtüsel davranışların olduğu sürekli bir örüntüdür.

  • Gerçek ya da hayali bir terk edilmekten kaçınmak için çılgınca çabalar gösterirler
  • Aynı kişiyi gözünde aşırı büyütme (göklere çıkarma) ve yerin dibine sokma gibi tutumlar ve bu uçlar arasında gidip gelen, gergin tutarsızlar kişilerarası ilişkilerin olması
  • Kimlik karmaşası; Belirgin olarak ve sürekli bir biçimde tutarsız benlik algısı ya da kendilik duyumu
  • Kendine zarar verme olasılığı yüksek en az iki alanda dürtüsel davranışlar. (Ör: Kontrolsüz para harcama, rastgele cinsellik, madde kötüye kullanımı, pervasızca araba kullanma, tıkınırcasına yemek yeme.)
  • Tekrarlayıcı intiharlarla ilgili davranışlar, intihar girişimleri, göz korkutmalar ya da kendine kıyım davranışı
  • Duygu durumda belirgin bir tepkiselliğin olmasına bağlı affektif instabilite (Ör: yoğun epizodik disfori, irritabilite ya da genellikle birkaç saat süren, nadiren birkaç günden daha uzun süren anksiyete)
  • Kendini sürekli boşlukta hissetme
  • Uygunsuz, yoğun öfke ya da öfkesini kontrol altında tutamama (Ör: Sık sık hiddetlenme, geçmek bilmeyen öfke, sık sık kavgalara karışma)
  • Stresle ilişkili gelip geçici paranoid düşünce ya da ağır disosiyatif semptomlar

Borderline Kişilik Bozukluğunun Aktarım Odaklı Psikoterapi İle Terapisi başlıklı makale ilginizi çekebilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Terapisi İstanbul

Kimlik karmaşası, kendinize zarar verme olasılığı davranışlar, bir kişiyi aşırı önemseme ya da tam tersi yerin dibine sokma, tutarsız davranışlar sergileme gibi tutumlarınız var ise sizde borderline kişilik bozukluğu olabilir. Veya bir intihar düşüncesi, uzun süren kaygı, kendini değersiz ya da boşlukta hissetme, sürekli öfke hissetme gibi problemler varsa borderline terapisi almak üzere bir uzmana danışmanızda fayda var.

Borderline kişilik bozukluğu çözümü olmayan bir konu değildir, borderline konusunda uzman bir psikolog tarafından terapiler görmeniz halinde bu sıkıntınızı çözmeniz mümkündür. Borderline konusunda uzmanlaşmış Psikoterapist Özkan Yiğit ile bu sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

Yaşam kalitenizi oldukça düşüren, sizi yaşam alanınızda sıkıntıya sokan borderline kişilik bozukluğu terapisi konusunda çözüm arıyorsanız Psikolog Özkan Yiğit’e danışmanızı öneririz. Uzmanlık alanlanlarından biri olan borderline konusunda size hem ön bilgi hem de danışmanlık yapmak için Özkan Yiğit’in iyi bir psikolog seçimi olduğunu belirtebiliriz.

Bedenimi Başkası Kontrol Ediyor - Borderline ve Dürtü Kontrolü Zayıflığı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Psikolog Özkan Yiğit İstanbul merkezli çalışma adresinde borderline kişilik bozukluğu terapisini bilimsel yöntemler ile başarı ile uygulamaktadır. Borderline terapisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için bize ulaşın.

Yasal Uyarı: Bu yazı ile birlikte bu web sayfasındaki yazılı metinlerin tamamı tıbbi teşhis bilgisi, tıbbi tedavi bilgisi veya tıbbi önerme içermez. Psikoterapiye kabul için psikiyatri hekim yönlendirmesi talep edilebilir.

Psikodinamik Psikoterapi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kişilik Bozuklukları Terapisi