Vajinismus Psikoterapi ve Hipnoz ile Çözüm Yöntemleri

Vajinismus, psikoloji ve fizyolojinin bir arada etkilendiği kadının kaygılı cinselliğidir. Tam anlamıyla psikolojik bir rahatsızlık olsa da, cinselliği vücutta oluşturduğu değişimlerle engelleyen bir problemdir. Oldukça yaygın olarak görülse de çoğu kadın bunu gizlemekten yana olduğu için toplumda adı pek duyulmamaktadır, fakat 10 kadından 1 tanesi bu problemi yaşamaktadır. Özellikle altta yatan psikolojik bir etkene bağlı olarak bu problem gelişir. Travmatik jinekolojik işleme maruz kalmak, taciz-tecavüz gibi istismar girişimine maruz kalmak, cinselliğe karşı aşırı derecede korumacı veya ahlaki, dini tutumlar ile büyütülmekle birlikte cinselliği suçluluk ve günahkarlık olarak algılamak, çocuklukta fazlaca aşağılanmış, ezilmiş olmak ve kişisel sınırlarına bireyselliğine özen gösterilmeden sıklıkla psikolojik olarak işgal edilmek, özgüven düşüklüğü, fiziksel veya duygusal şiddete maruz kalmak ya da ilk gece korkusu gibi nedenlerle vajinismus gelişebilmektedir. Vajinismusu giderebilmek için pek çok yöntem vardır. Yazımızda vajinismusun psikoterapi ve hipnoz ile nasıl çözüme kavuşturulabileceğinden bahsedeceğiz.

Vajinismus - Erken Boşalma - İsteksizlik Cinsel Terapiler yazımız da ilginizi çekebilir.

Hipnoz ve Hipnoterapi nedir?

Hipnoz, ilk olarak Yunan kültüründe 18. yüzyılda açığa çıkan ve mitolojide sıkça kullanılan bir terimdir. Hipnoz tekniği günümüzde de özellikle psikiyatride sıkça kullanılmaktadır. Birçok çeşidi bulunan bu tekniğe göre, kişi zihin kontrolünü hipnozu uygulayan kişiye bırakmaktadır. Özetle hipnoz, bilinçaltında yıllardır biriken ve depolanan bilgilerin açığa çıkmasını sağlayan tekniktir. Hipnoterapi ise hipnoz tekniğinin, yaşanan olumsuz durumların giderilmesi, çözüme kavuşturulması amaçlı olarak kullanılmasıdır. Hipnoterapi aslında hipnozu da içeren birtakım teknikler karışımıdır. Hipnoz ve hipnoterapinin bazı farkları ve birbirlerini tamamladıkları durumlar vardır. Şimdi bu farkları detaylıca inceleyelim.

 • Hipnoz yalnızca kişinin fizyolojik ya da psikolojik olarak yaşadığı semptomatik problemlerin çözüme ulaştırılması amacıyla uygulanmaktadır. Hipnoterapi ise daha kompleks kişilikten kaynaklanan problemlerin ve psikolojik travmaların çalışılmasında kullanılan, algı ve duygu değişikliği yaratan bir girişimdir
 • Hipnoz, uyku ile uyanıklık hali arasında bir bilinç halidir. Yani kişi tam anlamıyla uyumaz, aksine etrafında olup bitenlerden haberdardır. Hipnoterapi de bu hipnoz anında uygulanır. Oluşan dalgınlık, trans ve konsantrasyon durumunun uygun ortamı oluşturmasıyla uygulanır
 • Hipnozda kişide yoğun bir dikkat oluşmaktadır. Bu anda kişi kendi isteği ile bilinçaltında değişiklikler yapabilir. Bu süreci bir uzmanın yönettiği, bilinç ve bilinçaltı unsurlara yönelik terapiye ise hipnoterapi denmektedir. Yani hipnoz anında bilgilerin nasıl değiştirileceği ve yerlerine neler konulacağı konusundaki yönlendirme bir terapist rehberliğinde yapılır, bu yönlendirmeler seans öncesi kişi ile konuşularak kişinin istekleri doğrultusunda yapılabilir
 • Hipnoterapi çocukluktan gelen nesne ilişkilerini ve kişilik özelliklerini değiştirebilmeye yarayan destekleyici özellikler barındırır
 • Hipnoz bakış, söz ve düşünce üzerine kurulur, hızlı trans veya transsız hipnoz mümkündür. Hipnoterapide ise bilinçaltına daha derinden ulaşmak manyetik etkileri ve karakteri oluşturan nesne-özne ilişkilerini değiştirmek esastır
 • Hipnoz kişiyi rahatlatır, gevşetir ve bilinçli bir farkındalık oluşturur, kişi bir süre sonra kendi kendini hipnoza almayı öğrenerek self hipnozla kendini rahatlatabilir
 • Hipnoterapi ise savunma mekanizmaları ve psikolojik dirençlere karşı daha gevşemiş ve kalıcılık sağlamış bir yöntemdir, terapist tarafından danışana uygulanması gerekir

Vajinismus Psikoterapi ve Hipnoz ile Çözüm Yöntemleri

Hipnoterapi Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi, birçok olumlu etkisi bulunan bir yöntemdir. Yalnızca vajinismusun değil, başka birçok psikolojik problemin de çözüme kavuşturulmasında rol oynar. Genel olarak 3 ana bölümden oluşur. Bu bölümlerin doğru yapılması halinde pozitif bir çözüm sağlanır.

Hipnoz Transına Girme

Hipnoterapinin ilk aşaması transa girmedir. Bu aşama aynı zamanda en zor aşamadır. Kişi hipnotize edilir. Uyku haliyle beraber bir bilinç durumu vardır, yani kişi etrafında olanları anlamaktadır. Kişi psikolojik dirençlere karşı neredeyse tam anlamıyla gevşemiş durumdadır. Hipnotize sırasında bilinç açıktır kişi her şeyin farkında olmakla birlikte bir rüyada gibi hisseder.

Hipnoz Transı Halinde Vajinusmus Yaratan Psikolojik Travma Anıların Çalışılması

Trans, bilinçaltının aktif rol oynadığı bir çalışmadır. Bilinçaltında geçmiş ve gelecekteki olaylar kaydedilmiştir. Hipnoz aşamasındaki bireylerde geçmiş ve gelecek bir bütün halinde bulunur. Psikoterapist tarafından süreç halinde etkiler bırakılır, Jungiyen analitik semboller ve katatimik evrensel imgeler çalışmada kullanılır. Trans öncesinde kişiden yaşamına ve problemlerine dair detaylı bilgiler alınmıştır, transta bu problemlerin içsel zihindeki ve bilinçaltındaki karşılıkları ve çözüm yöntemleri bulunur. Bazen normal gibi hatırlanan anılar kişiyi etkilemiyor gibi görünse de trans sırasında duygusuyla birlikte hatırlandığı ve yaşantılandığı için aslında travmatik etki bırakmış olduğu anlaşılır çok küçük bir travma bile yaşamın tüm akışını değiştirebilmektedir.

Vajinismus yaratan travmaların en temeli çocukluğunda psikolojik olarak işgal edilmiş bir kız çocuğunun, kimliğini ve kişiliğini koruyacağı tek bir yeri olarak vajinası kalması durumudur, dolayısıyla vajinasına bilinçaltında bir kilit koyup orda onu işgal edebilecek bir güç olmadığında kendini güvende hissetmektedir. Vajinanın kasılması, etten duvar haline gelmesi tamamen bilinçaltından gelen sinyallerle gerçekleşmektedir, bilinçli olarak yapılan bir eylem değildir. Trans halinde vajinal kasların tam kontrolünün ele alınması çalışılır.

Vajinusmusa sebep olan etkenlerden bir diğeri de, küçük bir kız çocuğu iken doğum yapacağını düşünerek korkuya kapılmaktır. Bu korku bazen tuvalette dışkılarken de gelişebilir. Duygusal, psikolojik anlamda kendini bastırdığı böylesi anıların etkisiyle bilinçaltı bedenin yaşının bilinçaltında büyümesine izin vermemekte olduğundan, yetişkin kadın kendisini olduğundan çok daha küçük bir kız çocuğu gibi algılamakta ve korku hissiyatı ile büyüyememektedir. Trans sırasında bilinçaltındaki bu korkular çalışılarak bilinçaltı yaşı büyütülür ve güncellenir.

Trans çalışmalarının nihayetinde kadın, partneri olan erkeğin bedenini bir işgalci gibi değil de kendi bedeninin uzantısı gibi algılamaya, hissetmeye başladığında vajinusmus çözümlenmeye başlar.

Hipnoz Transından Çıkma

Bilinçaltında gerekli farkındalıklar sağlanarak ve bazı travmalar çeşitli profesyonel tekniklerle yeniden işlemlenerek seansın sonuna gelindiğinde transtan çıkma sağlanır.

Hipnoterapide Seans Sayısı Kaç Olmalıdır?

Hipnoterapinin uygulama süresini, yaşanan durumun çözüme kavuşturulması adına en doğu şekilde uzman psikoterapistiniz belirleyecektir. İlerleyen süreçte olumlu sonuçların da artmasıyla seans aralarındaki sürelerin açılması gibi kararları da yine psikoterapistinizle birlikte belirleyebilirsiniz. Hipnoterapinin kaç seans olacağı şu etkenlere bağlı olarak değişmektedir:

 • Çözülmesi amaçlanan sorun
 • İçinde bulunulan ortamın ve çevrenin özellikleri
 • Hipnoterapi sırasında terapistin yaklaşımı ve kullandığı telkinler
 • Hipnoterapiyi uygulayan terapist ile güvenli ve olumlu ilişki kurulması
 • Hipnoterapi uygulanan kişinin kişilik özellikleri

Vajinismusta da hipnoterapi yüz güldürücü kalıcı bir çözüm sunabilmektedir. Seans sayısı vajinismusun temelinde yatan psikolojik travmaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Seans sayısı veya çözüm süreci hakkında bilgi edinmek için bizlere ulaşabilirsiniz. Hipnoterapi ile birlikte ilişkiyi güçlendirmek adına duruma göre çift terapisi veya bireysel psikoterapiler de önerilebilmektedir, uzman gerekli görürse ek olarak çift terapisi de uygulayabilir.

Vajinismus Çözümü için Hipnoz ve Psikoterapi

Vajinismus hem vücudu, hem de zihni etkisi altına alan bir problemdir. Psikoterapi de zihindeki problemleri çözmek için kullanılan bir yöntemdir. Zihindeki problemlerin çözülmesiyle vajinismus probleminin bedendeki etkileri de tamamen ortadan kalkacaktır.
Psikoterapide ilk aşama olarak detaylı bir değerlendirme yapılır. Kişinin veya çiftin cinsel bilgisindeki hatalar giderilir. Çiftin duygusal bağı terapist tarafından anlaşılır ve uyumlarını arttırıp vajinismustan kurtulmaları için çifte yaklaşımlar sergilenir. Bunun haricinde kadının vajinal kasları tanıması ve gevşetme konusunda bilgilenmesi sağlanır.

Vajinismus Çözümünde Hipnoz ve Psikoterapi Gerekli midir?

Vajinismus, kadın genital organının daralmasına neden olan psikolojik temelli bir problemdir. Bu problemin en belirgin özelliği çiftler arasındaki cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesidir. Bu da ilişkinin başka sorunlarla da karşılaşmasına neden olur. Bu nedenle, vajinismus mutlaka giderilmesi gereken bir problemdir. Psikoterapi ve hipnoz vajinismusun çözümünde herhangi bir ameliyat olmadan kolayca uygulanabilen yöntemlerdir. Bu nedenle hipnoz ve psikoterapi gereklidir.

Hipnoz Kimler Tarafından Yapılabilir?

Hipnoz ve hipnoterapi, çok seansta gerçekleştirilebilen ve fazlaca teknik bilgi gerektiren işlemlerdir. Bu nedenle, hipnoz ve hipnoterapi yalnızca uzmanlık derecesinde eğitim almış hekimler ve klinik psikologlar tarafından uygulanabilmektedir.

Vajinismus psikoterapi hakkında bilgi ve randevu almak için Klinik Psikolog Özkan Yiğit’e ulaşabilirsiniz.

Blog - Psikoloji