Online Psikolog

Psikoterapiye gitmek, bireylerin yaşadıkları psikolojik problemleri kontrol almasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede hayata karşı bakış açınızın değişmesinde ve sorunlarınızdan kurtulmanızda psikoterapi önemli bir rol oynayacaktır. Değişen ve gelişen teknoloji sayesinde bu terapilerin yapılma ortamları da bir değişim geçirerek online şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, iletişimin en yeni hali olan online görüşmeler, psikoloji alanında da etkisini göstererek işlevli bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Günümüzde psikologlar, özellikle pandeminin de etkisi ile  online terapinin avantajları da göz önüne alınarak seanslarının büyük bir bölümünü online psikoterapi ile gerçekleştirmektedir. Bu yöntem sayesinde bölge, şehir ya da ülke fark etmeksizin terapi alınması sağlanırken, danışanların bulunduğu konum önemini yitirmiştir.

Kurumumuz bünyesinde Uzman Psikoloğumuz Özkan Yiğit tarafından verilen psikoterapi seansları; sesli görüşme, anlık mesajlaşma ya da video şeklinde düzenlenecek şekilde online bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Online psikolojik danışmanlık almanın, danışanlar açısından pek çok faydasının bulunduğu bilinmektedir ve ciddi ilerlemelerin kaydedildiği de kanıtlanmış bulunmaktadır. Bu bağlamda kurumumuz bünyesinde verilen psikolojik danışmanlık seansları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bizlere internet sitemizde bulunan iletişim bilgilerimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Online Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi desteği almak isteyen kişilerin terapistleri ile yüz yüze olacak şekilde görüşmesi yerine, bu işlemi teknolojinin sağladığı imkanlar sayesinde online biçimde internet üzerinden gerçekleştirilmesi işlemidir .  Bu bağlamda danışanların seanslara katılabilmelerini imkân sağlayan bir teknolojik cihaza ve bu cihazı kullanmak için gerekli teknolojik bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Dijitalleşmenin ve gelişen teknolojinin her alanda etkisinin görüldüğü bu günlerde, psikoloji ve dolayısı ile de psikoterapi hizmetlerinin bundan etkilenerek değişime uğraması kaçınılmaz olmuştur. Psikoterapi ilkelerinde ve danışan terapist ilişkisinde herhangi bir değişiklik olmadan gerçekleştirilen online terapiler, en az ofis ortamında uygulanan terapiler kadar etkili olma özelliği göstermektedir. Bu sebepten ötürü, online psikoterapiden faydalanmak isteyen danışanların herhangi bir endişesinin bulunmasına gerek kalmamıştır. 

Online Psikoterapi ile Yüz Yüze Psikoterapi Arasında Fark Var Mıdır?

Online psikoterapi her ne kadar ülkemizde özellikle pandemi sürecinin ardından yaşantımıza dâhil olmuş gibi görünse de, bu uygulamayı yurt dışında yaşayarak Türkçe dilinde psikoterapi desteği almak isteyen bireylere uzun yıllardır uygulanmaktadır ve geri dönütler de oldukça olumlu şekildedir . Bu bağlamda bakıldığında, online psikoterapinin yeni bir uygulama olmadığı aksine bu konu hakkında oldukça deneyim sahibi olunduğu görülecektir. Online ya da yüz yüze olacak biçimde gerçekleşen terapiler arasında ise seansın gerçekleştirilme ortamı haricinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Online terapiler teknolojik araçlar kullanılarak uzaktan bir biçimde gerçekleştirilirken, yüz yüze olan terapi seansları danışan ve psikoloğun aynı ortam içerisinde görüşerek bu işlemi gerçekleştirmesidir.

Online Psikoterapi Hangi Problemler için Uygulanmaktadır?

Online psikoterapi, yüz yüze olacak şekilde yapılan terapilerden herhangi bir farkla ayrılmamaktadır. Bu sebepten ötürü işlev ve etki alanı yönünden de benzer olma özelliği göstermektedir. Bu bağlamda, hekimler tarafından yapılan tetkik ve kontrollerle tıbbi nedenselliği olmadığı doğrulanan ve psikolojik olduğu söylenen problemlere online psikoterapi uygulanması uygundur. Bu problemler arasında bulunan sorunlar ise; 

 • İlişki sorunları
 • Tükenmişlik Sendromu
 • Depresyon
 • Panik Atak
 • Öfke Kontrolü
 • Özgüven Eksikliği
 • Psikolojik Temelli Ağrılar
 • Stres Yönetimi
 • Endişe, Kaygı, Korkular
 • İş Ortamındaki Problemler
 • Sosyal Fobi / Çekingenlik
 • Hastalık Hastalığı (Hipokondriasis)
 • Kişilik Bozuklukları (Narsizm, Borderline, Şizoidi, Disosiyatif)
 • Cinsel Problemlerdir.

Online Psikoterapi Kimlere Uygulanmaktadır?

Online psikoterapi, bu danışmanlık hizmetinden faydalanmak ve yaşadığı psikolojik sorunlardan kurtulmak isteyen aynı zamanda da terapiye katılmak için gerekli uygunlukları yerine getiren her bireye uygulanabilmektedir. Psikoterapiye ihtiyaç duyuyor olduğunuzu düşünüyorsanız bizlerle iletişime geçebilir ve online olacak şekilde problemlerinizi uzman bir psikoloğun desteği ile çözme noktasında bir adım atabilirsiniz. Terapi, psikoloğunuz tarafından sorununuzun tam olarak belirlenmesinin ardından bu sorunun çözümüne odaklı şekilde uygulanmaktadır. Bu nedenle, terapi almaya ya da bir psikolog ile görüşmeye ihtiyaç duyuyorsanız hiç çekinmeden kolaylıkla bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Psikiyatrik İlaç Kullanıyorum Online Psikoterapi Hizmeti Alabilir miyim?

Online psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen danışanların psikiyatrik bir ilaç kullanmasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. İlaç kullanımı ile birlikte psikoterapi uygulanması danışanlar açısından daha kalıcı sonuçlar alınmasını olanak sağlayacaktır. Bu bağlamda, doktor kontrolünde psikiyatrik ilaç kullanan bireylerin online terapi olanağından faydalanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Online Terapi Sayesinde Zamandan Tasarruf Etmek Mümkün

Online terapi almak birçok danışan için oldukça rahat bir süreç olma özelliği göstererek beraberinde pek çok avantajı getirmektedir. Evden, işyerinden ya da bulunulan ortamda yalnız olduğunuz herhangi bir yerden kolayca terapiye katılabilirsiniz. Üstelik bu hizmetten faydalanmak için ofise gitmenize ihtiyaç kalmamaktadır ve bu sayede bulunduğunuz konum önemli olmaksızın görüşmelerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Farklı şehirlerde yaşayan ya da ulaşım sıkıntısı ve vakit sıkıntısı gibi sorunlar yüzünden yüz yüze terapi alamayan ya da online terapi hizmetinden faydalanmak isteyen danışanlarımız için kurum olarak bu hizmeti sunmaktayız. 

İstanbul Dışından Terapiye Katılma Şansınız Var mı?

Online terapiye katılmak için yaşadığınız şehir hatta yaşadığınız ülke herhangi bir önem taşımamaktadır. Öyle ki, pandemi süreci öncesinde dahi başta hem ülke içi hem de ülke dışı olmak üzere kurumumuz tarafından danışanlarımıza online psikolojik danışmanlık hizmeti verilmekteydi. Online psikoterapi, dünya genelinde ülke dışına çıkan vatandaşlar için sıkça uygulanan bir yöntem olma özelliği göstermektedir. Ancak günümüzde hem içinde bulunulan şartlar göz önüne alındığında hem de teknolojik gelişmelerin etki alanına psikolojiyi de dahil etmesinden dolayı online psikoterapi olduğundan daha da yaygın bir hale gelmiştir. Terapiye katılmak ve bu hizmetten faydalanmak için kurumumuz bünyesinden online terapi randevusu almanız yeterli olacaktır. Bizimle iletişim kurmanız halinde hem online olarak randevu alabilir hem de ödemeyi online olarak ofise gelmenize gerek kalmadan kolaylıkla yapabilirsiniz. Bununla beraber, terapiyle ilgili tüm sorularınız ve almak istediğiniz bilgiler için de online olarak iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bizlere ulaşmanız mümkündür.

Online Psikoterapide İlaç Veriliyor mu?

İlaç kullanımının danışanlar için başlatılması psikiyatr hekim tarafından başlatılmaktadır. Dolayısı ile ilaç kullanmaya ihtiyaç duyan bireylerin psikoterapi hizmetinin yanı sıra bir psikiyatr ile de görüşmesi gerekmektedir çünkü psikoterapi; yalnızca psikolojik iletişim, psikolojik ilişkisel ve duygusal öğelerin kullanılmasıyla problemlerin çözülmesini sağlamaktadır.

Online Terapi Ücretli Midir?

Online psikolojik danışmanlık hizmeti ücrete tabi tutulmuş durumdadır. Fiyatlandırmalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için internet sitemizde bulunan iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bizlere ulaşabilir ya da Whatsapp uygulaması üzerinden 0531 937 79 54 numaralı telefon aracılığı ile bizlerle bağlantı kurabilirsiniz.

Online Psikoterapi İçin Ücretler

Psikolojik terapilerin ve diğer tıbbi birçok sağlık hizmetinin fiyatlarını açıkça paylaşmak etik olmayacağından ötürü bu konuda bilgi almak için bizimle iletişim kurmanız bizler için büyük önem arz etmektedir. Whatsapp hattımızdan ya da diğer iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz. Kurumumuz, siz değerli danışanlarımızın nitelikli ve çözüm odaklı hizmetten uygun fiyatlar çerçevesinde faydalanması adına bütçelendirmesini bu amaçlar dâhilinde oluşturmuştur. Bu sebepten ötürü ödeyeceğiniz ücretler hakkında endişelenmeniz gerek kalmaması ve tamamı ile terapiye odaklanılması hedeflenmiştir.

Online Psikoterapi Nasıl Yapılmaktadır?

Kurumumuz bünyesinde gerçekleştirilen online psikoterapiler hakkında detaylı bilgi edinmek için bize Whatsapp uygulaması üzerinden 0531 937 79 54 numaralı telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda, seanslarınız müsait olan gün ve saat için oluşturulacak olup, seanslar Zoom programı üzerinden görüntülü ve sesli olacak şekilde gerçekleştirilecektir. Randevu işlemini tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken, programı kullanabileceğiniz bir teknolojik araç (telefon, tablet veya kameralı bir bilgisayar) edinmeniz ve internet bulunan bir ortamda uygulama üzerinden terapiye katılmanız olacaktır. Özetlemek gerekirse, online ortamda olması haricinde terapi işleminin herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Terapist ve danışan yine ikili bir görüşme halinde olarak, görüşme esnasında danışanın problemleri ve terapiye olan ihtiyacı anlaşılmaktadır. Bu noktada yüz yüze görüşmelerle birebir aynı şekilde ilerletilen online psikolojik danışmanlık, problemlerinizi odağına alarak çözüm odaklı olacak şekilde bir politikaya sahiptir.

Hangi Teknolojik Araçlara Sahip Olmak Gerekmektedir?

Teknolojik araçlar kullanılarak gerçekleştirilen online psikolojik danışmanlık seansları, terapi esnasında danışanların bazı ekipmanlara sahip olması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu noktada; bilgisayar ya da cep telefonu üzerinden seanslarınıza katılmanız mümkündür. İnternete erişiminiz olan her yerde, kamerası olan bir aygıt kullanmanız terapi açısından yeterli olacaktır. Öte yandan danışanların seansa katılım esnasında herhangi bir sorun yaşamaması adına bu teknolojik ekipmanları kullanacak yeterli teknolojik bilgi birikimine sahip olmaları da büyük önem taşımaktadır.

Seans İçin Nerede Olmalıyım?

Seansların yüz yüze olmak yerine online bir biçimde gerçekleştiriliyor oluşu bireylerin seans esnasında bulundukları yerin herhangi bir öneminin kalmamasında büyük bir katkı sağlamış durumdadır. Yalnızca rahatlıkla konuşup kendinizi ifade edebileceğiniz bir ortam yaratmanız, seansın işlevli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yeterli olacaktır. Evden ya da işyerinden seanslara katılmanızın herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Bir diğer önemli husus ise aktif; danışanların seansa katılabilmek için bir internet bağlantısına sahip olmalarının oldukça önemli oluşudur. Teknolojik bir ortamda gerçekleştirilen seanslardan dolayı, danışanların katılımlarının kolay aynı zamanda da sorunsuz olması açısından internet bağlantılarını da seans öncesinde kontrol etmesi gereklidir. Aynı zamanda terapi esnasında danışanın bulunduğu ortamda yalnız olması terapinin etkisi bakımından daha sağlıklı olacaktır.

Neden Bireysel Psikoterapi diyoruz?

Psikoterapiler Çift (Evlilik) Terapisi, Grup Terapileri, Çocuk-Ergen Psikoterapileri ve Yetişkin Bireysel Psikoterapiler olarak içerik ve uygulama bakımından farklılık göstermektedir. Bu sebepten ötürü bireysel psikoterapi, hem uygulanış biçimi hem de uygulanma amacı yönünden farklılıklara sahiptir.

Psikoterapide Yetkinlik ne demektir?

Uygulanan psikoterapi ekolünün bilimsel olarak yetkinliği kanıtlanmış bir model olması büyük önem taşımaktadır ve bu modeli uygulayacak olan psikoterapistlerin eğitim ve süper vizyon çalışmalarının gerekliliklerini yerine getirerek sertifikasyon ve akreditasyon süreçlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Hangi model ya da ekol yöneliminden olursa olsun psikoterapistin kendisinin de psikoterapi sürecinden geçmesi çok önemlidir. Bu noktada, kurum olarak tüm bu yetkinliklere sahip olacak şekilde deneyim ve kaliteyi biz de siz değerli danışanlarımız için sunmakta olduğumuzdan dolayı danışanlarımızın herhangi bir endişeye sahip olmasına gerek kalmamıştır. 

Online Psikoterapist Randevu

Kurumumuz bünyesinde Klinik Psikolog Özkan Yiğit ile online psikoterapi gerçekleştirmek istiyorsanız, internet sitemizde bulunan iletişim bilgilerimizden bilgi ve randevu için bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Yasal Uyarı: İlgili yazı tıbbi teşhis, tıbbi tedavi bilgisi veya tıbbi önerme içermez. Psikoterapiye kabul için psikiyatr hekim yönlendirmesi talep edilebilir.

Blog - Psikoloji